• Demo Image 32 Yıllık
  Birikim ve
  DENEYIM
 • Zengin
  ve Kaliteli
  YAYIN
 • Demo Image En Yüksek
  Bireysel ve Kitlesel
  BASARI
 • Antalya'nın
  Dört Köşesinde
  DORT SUBE
 • Demo Image Her Şubede
  Doğru ve Etkili
  REHBERLIK
 • Seckin ve Deneyimli
  Öğretmen
  KADROSU
Yazdır
PDF

Sınav Sonuçlarının Değerlendirilmesi

 

Sonuçlardan Alınacak Dersler Var

Şimdi sınav bitti; sonuçlar da açıklandı. Biliyoruz ki sınav sonuçları bazı velileri sevindirirken bazılarınız sonuçlardan memnun kalmadı.  Ama bunlar bir alışkanlık; geçen yazıda söylediğim gibi "Sınav Annelerinin, Babalarının" tanıdık bir alışkanlığı...

Sonuç nasıl olursa olsun kimilerimizde “asla mutlu olmama” huyumuz var. Bir sınavda iki yanlış yapan çocuğun ailesi de bazen sonuçtan memnun kalmıyor. Sınavda birinci olan öğrenciye; “Neden yaptın bu iki yanlışı?”, ya da “Bu kadar kolay soru yapılamaz mı?”  diye "hesap soranlarımız" bile oluyor. 

Belki başka bir açıdan bakarsak bu durumu; başarı peşinde koşan, çocuklarını daha iyi yerlerde görmek isteyen ana babaların bir hakkı olarak hoş görebiliriz. Ancak bu hakkımızı kullanırken çocukları duygusal olarak zedelemekten de kaçınmalıyız. Bizler, eğitimci gözüyle bakınca, bu durumlarda "çocukların avukatı" olmak bize düşüyor. Onlara; “Herkes sizin yerinizde olmak ister; gelin biraz da mutlu olmayı deneyelim; bardağın boş tarafını değil, dolu tarafını görelim.” demeye çalışıyoruz. Sadece 2 yanlışı görüp 98 doğruyu görmemek adil bir davranış sayılır mı?

Sırlama sınavlarında herkes farklı puanlar alacağı için adil olmadığını düşündüğümüz benzer bir eğilim, sınavda başarılı olamayan öğrencilere karşı da söz konusu. Her durumda çözümü çocukta derin yaralar açmadan çözmeye çalışmanın çok önemli olduğu unutulmamalı. Sonuçta başarıdan ve başarısızlıktan en çok etkilenecek olan öğrencinin kendisidir. Önemli olan onu sürece dahil edip çalışma düzenini gözden geçirmesini sağlamaktır. Başarı, ancak çocuğu kazanarak elde edilebilir; iteleyerek değil.

 

Bir Tek Sınavla Öğrenci Yargılanmaz

Ayrıca bir tek sınavın sonucuna bakarak hiçbirimizin, öğrencileri yargılama hakkımız yok. Sınav sonucu ne olursa olsun, sadece o günkü testlerle bir ölçme yapıldığını bunun tek başına bir ölçü olamayacağını, ancak bir fikir vereceğini söyleyebiliriz. Adı üstünde “Deneme Sınavı”.

Biliyoruz ki birçok öğrencinin test deneyimi ve fazla deneme sınavı alışkanlığı yok; bazılarının ciddi konu eksikleri var; bir kısmı bu tip sınavlara hazır değil; çevrenin beklentilerindeki ağırlık nedeniyle sınavı, bir baskı gibi hissedenler var. Ayrıca bazı öğrenciler, tam SBS mantığıyla hazırlanmış, ölçücü sorulara da alışık olmayabilir. Bazı sorular, bazı öğrencilere daha zor gelebilir. Sınav sırasındaki koşullar, o gün öğrencinin motivasyonunu etkilemiş ve yapabileceği bazı soruları bile yapamamış olabilir.  Bütün bunların dışında SBS uyumlu soruların elbette belli bir zorluk derecesi de olacaktır.

“Çocuğumun okul notu çok iyi, ama sınavlarda düşük alıyor…”

Birçok velimiz, çocuğunun okul notları çok iyi olduğu halde bu sınavlarda düşük puan almalarından yakınmaktadır. Oysa okul başarısıyla test başarısı aynı şey değil. Okullarımızdaki ölçme sitemiyle SBS'deki puanlama sistemi çok farklı. SBS'nin istediği test ve soru mantığı, okuldaki objektif olmayan yazılı ve sözlü sınavlarla hiçbir zaman örtüşmez. SBS’ye geçilirken de zaten en çok bu konu tartışıldı. Okul puanlarının SBS sonuçlarını olumsuz yönde etkileyeceği öne sürülmüştü ve bu hala tartışılıyor.

Sınav Sonuçlarından Yararlanın…

Bu durumda, sınav sonuçlarını değerlendirirken şimdi herkese; ana baba ve öğretmenler olarak hepimize bir görev düşüyor: Bu sonuçlara bakarak; “Öğrencinin hangi derslerde, hangi konularda eksiği olduğunu saptamalı; bu eksikleri gidermek için hangi önlemleri alacağımızı düşünmeliyiz. Kısaca, her sınavın sonunda öğrenciyi tanıtacak bazı ip uçları bulabiliriz. Deneme sınavlarının en azından böyle bir yararı da vardır. 

Bütün bu nedenlerle; birçoğu ilk kez böyle bir sınava giren öğrencileri, sadece bu sınav sonuçlarına bakarak yargılamamaya dikkat etmek gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Ancak bu sınavın sonuçlarına bakarak sonuçlardan yararlanmayı öğrenmeliyiz.  

Dershaneler Okula Yardımcı Kurumlardır

Milli Eğitim Temel Kanununa göre okulun görevi temel eğitim müfredatına bağlı kalarak öğrenciye kalıcı temel kazandırmak ve her şeyden önce Milli Eğitimin amaçlarına uygun, donanımlı yurttaşlar yetiştirmektir. Okul, öncelikle bağımsız düşünebilen, sorgulayan, öz güveni gelişmiş, okuyan yazan yurttaşlar yetiştirmeyi başarmalı. Yani sokaktaki insan kalitemizden okullar sorumludur. Böyle bir yapılanmaya ve donanıma sahip olmadığı için sınavlara hazırlık işi, okulların en son işi olmalıdır.  

Gerçekçi davranmak gerekirse okula destek ve sınava hazırlama işi dershanelerin görevidir Çünkü dershaneler de zaten bu ihtiyacı karşılamak için ortaya çıkan ve Milli Eğitim Bakanlığının izniyle ve 5580 sayılı yasayla kurulan eğitim kurumlarıdır(1). Bu nedenle sınava hazırlanan öğrencinin saptanan eksiklerini tamamlama konusunda en büyük yardımcınız dershaneler olacaktır. Çünkü dershaneler, kadrosuyla, donanımıyla sınava hazırlama amacına uygun olarak yapılanan kurumlardır.

Güneş Dershaneleri olarak bizler de çocuklarınızı sınavlara daha iyi hazırlamak için ve okuldaki eksiklerini en iyi şekilde tamamlamak için sizlere yardımcı olmaya hazırız. Unutmayalım ki eğitim öğretim; sonuçları uzun vadede ortaya çıkan, ama sürekliliği olması gereken bir süreçtir.

Sevgi ve saygılarımla…

Mustafa Koç
Antalya Güneş Dershaneleri Kurucusu

Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

 

NOT:

(1) 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Yasasının 2. Maddesinin “f” bendinde Dershane, şöyle tanımlanmıştır:

f) Dershane: “ Öğrencileri; bir üst okulun veya yüksek öğretime giriş sınavlarına hazırlamak, istedikleri derslerde yetiştirmek ve bilgi düzeylerini yükseltmek amacıyla faaliyet gösteren özel öğretim kurumları” 

 

MERKEZ SUBE

gunes

243 12 14

Üçkapılar
2000 İş Merk.
Karşısı

BAHCELI SUBESI

Merkez

247 33 44

Barbaros İlköğretim Okulu Yanı

LARA SUBESI

Lara

316 77 78

Dedeman
Yaşam Hast.. 
Yanı

KEPEZ SUBESI

Bahçeli

326 0 444

Yenimahalle
Mobil İlköğrt.
Okulu Cad.